اظهارنامه بازگشت به منزل مشترک و تمکین

زهرا شریفی

 

اظهارنامه بازگشت به منزل مشترک و تمکین در بسیاری مواقع قبل از دادخواست اصلی به زوجه اخطار و ابلاغ می شود‌. در مواردی زوجه به هر علت منزل مشترک را ترک می کند.

از آنجا که معمولاً زوج خواهان بازگشت وی است اظهارنامه تمکین را برای وی ارسال می کند. چرا که اخطاری قانونی و رسمی است و در مواقع مقتضی می توان به آن استناد نمود.

لزوم تمکین زوجه

در مواردی به دلیل وقوع اختلافات زناشویی و عدم ناسازگاری یا به هر علت دیگر زوجه منزل مشترک را ترک می کند.‌ طبق قانون مدنی ایران تمکین از زوج وظیفه شرعی زوجه است.‌ در صورتی نفقه به زن تعلق می گیرد که از مرد تمکین کند.‌

از سوی دیگر، اگر علیرغم اظهارنامه و دعوا و حکم دادگاه، زوجه به منزل مشترک بازنگردد. زن ناشزه محسوب شده و هیج حقی بر نفقه نخواهد داشت.

زندگی زوجین زیر یک سقف ظهور و اماره بر تمکین زوجه و پرداخت نفقه است. اظهارنامه الزام به تمکین زمانی ارسال می شود که زوجه به هر دلیلی منزل مشترک را ترک کرده باشد.

در اینجا زوج‌ می تواند قبل از اقامه دعوی، ابتدا اظهارنامه مبنی بر بازگشت زوجه به منزل مشترک بدهد. در صورت عدم بازگشت دعوی الزام به تمکین اقامه نماید.

 

لازم به ذکر است، تنظیم اظهارنامه صحیح مستلزم بررسی اسناد و مدارک در خصوص مورد می باشد.

 

نمونه اظهارنامه

اظهارکننده: آقای…

اظهارشونده: خانم…

وکیل اظهارکننده: زهرا شریفی وکیل پایه یک دادگستری

مخاطب محترم‌ با سلام، به تجویز ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی مفاد این اظهارنامه ابلاغ می گردد. طبق عقدنامه رسمی شماره … مورخ … شما زوجه دائمی موکل آقای … هستید. لکن شما بدون عذر موجه و مشروع اقدام به ترک منزل مشترک نمودید.

از آنجا که تکلیف شرعی و قانونی زوجه، تمکین از زوج است. به موجب این اظهارنامه قانوناً و رسماً به شما اخطار می شود ظرف مدت سه روز جهت تمکین به منزل مشترک بازگردید. در غیر این صورت علاوه بر اینکه ناشزه محسوب و حقی بر نفقه نخواهید داشت. اقدامات قانونی لازم از طریق محاکم محترم قضایی صورت خواهد گرفت.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و تنظیم‌ اظهارنامه با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *