اظهارنامه تعیین داور

زهرا شریفی

 

اظهارنامه تعیین داور در مواردی که طرفین نسبت به داور مرضی الطرفین توافق کرده اند ضروری است. بدون اینکه در مورد داور معین توافق نموده باشند. اظهارنامه سندی قابل استناد است که اظهاردهنده می تواند در مواقع مقتضی در دعوا یا دفاع به آن استناد نماید.

تعیین داور و معرفی آن به طرف قرارداد، از موارد الزام قانونی ارسال اظهارنامه می باشد.

لزوم ارسال اظهارنامه

در قانون آیین دادرسی مدنی در مبحث داوری در خصوص تعیین داور تعیین تکلیف شده است. در ماده ۴۵۹ این قانون مقرر شده اگر طرفین نسبت به داور مشخص توافق نکرده باشند، هر یک از طریق اظهارنامه داور مشخص را معرفی می کنند. خواه داوری یکنفره باشد یا سه نفره.

در این صورت طرف مقابل ده روز فرصت دارد داور خود را معرفی و طرف مقابل نظر خود را در این مورد اعلام کند‌. در صورت عدم حصول توافق در تعیین داوری یکنفره، تعیین آن با دادگاه خواهد بود.

در داوری سه نفره، هر طرف با اظهارنامه داور اختصاصی خود و سرداور (داور سوم) را تعیین می کند.

طرف مقابل ده روز فرصت دارد داور اختصاصی خود را معرفی و در مورد سرداور نظر خود را اعلام کند. در اینجا نیز در صورت عدم توافق در تعیین سرداور، انتخاب با دادگاه خواهد بود.

لزوم تعیین داور جهت مراحل داوری از طریق اظهارنامه در مواردی است که طرفین نسبت به شخص معین توافق نکرده باشند. در صورت تعیین داور معین، عدم انجام داوری به هر دلیل یا استعفا یا انصرف داور، از موجبات زوال شرط داوری است.

با زوال شرط داوری، دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به اصل اختلاف را دارد به موضوع رسیدگی می کند.

 

لازم به ذکر است، تنظیم اظهارنامه صحیح مستلزم بررسی اسناد و مدارک در خصوص مورد می باشد.

 

نمونه اظهارنامه

اظهارکننده:…

اظهارشونده:…

وکیل اظهارکننده: زهرا شریفی وکیل پایه یک دادگستری

موضوع: تعیین داور

مخاطب محترم با سلام، به تجویز ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی مراتب ذیل به شما قانوناً ابلاغ می گردد. به موجب قرارداد مشارکت در ساخت که در مورخ ‌‌‌… فی مابین منعقد شده است. در ادامه، عملیات اجرایی منتهی به حدوث اختلافاتی بین طرفین گردید. در ماده ۹ قرارداد مزبور توافق شد در صورت حدوث اختلاف حل و فصل آن با داوری مرضی الطرفین باشد.

از آنجا که طرفین بر شخص معینی به عنوان داور تراضی ننموده اند. به موجب این اظهارنامه قانوناً و رسماً به شما اخطار می شود آقای/خانم…. به عنوان داور اختصاصی و آقای/خانم به عنوان داور سوم تعیین و اعلام می گردد‌. لطفا ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه، ضمن تعیین داور اختصاصی خود، نظر خود را در مورد داور سوم اعلام یا نسبت به تعیین داور ثالث اقدام نمایید. در غیر اینصورت تعیین داور با دادگاه صالح خواهد بود.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و تنظیم‌ اظهارنامه با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *