نحوه تعیین سرقفلی به قیمت روز

نحوه تعیین سرقفلی به قیمت روز
زهرا شریفی

 

نحوه تعیین سرقفلی به قیمت‌ عادله روز چگونه است؟ طبق قانون، حق سرقفلی مستاجر ناشی از قرارداد است. به این صورت که طرفین در زمان عقد توافق می کنند اجاره با ایجاد حق سرقفلی برای مستاجر باشد.

طبق ماده ۶ قانون موجر و مستاجر ۱۳۷۶، مستاجر در زمان تخلیه مستحق سرقفلی به قیمت‌ عادله روز است.

در اینجا ملاک تعیین قیمت‌ روز سرقفلی، نظر کارشناس رسمی دادگستری خواهد بود. مبنای تعیین قیمت، شرایط موجود در زمان پرداخت می باشد.

 

نظریه مشورتی اداره حقوقی

تاریخ نظریه: 1401/05/09
شماره نظریه: 7/1401/170
شماره پرونده: 1401-3/1-170 ح

استعلام:

بر اساس قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1376، چنانچه مستأجر دارای حق سرقفلی یک باب مغازه باشد و به درخواست مالک، رأی بر تخلیه یک ماه پس از تودیع سرقفلی صادر شود؛ اما مهلتی برای تودیع مبلغ سرقفلی از سوی مالک تعیین نشود، با توجه به ارزش روز سرقفلی، آیا با اخذ ملاک از ماده 28 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1356، در صورت عدم تودیع ظرف مهلت سه ماه، حکم بی‌اثر است یا باید هنگام اجرای احکام قیمت روز سرقفلی دوباره تعیین شود؟

نظریه مشورتی

در فرض سوال که مستأجر دارای حق سرقفلی است و دادگاه رأی بر تخلیه یک ماه پس از پرداخت سرقفلی صادر؛ اما مهلتی برای تعیین سرقفلی تعیین نکرده است، از آن‌جا که وفق تبصره 2 ماده 6 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1376 سرقفلی باید هنگام تخلیه به قیمت عادله روز به مستأجر پرداخت شود؛ اولاً، موجبی برای اخذ ملاک از ماده 28 قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1356 که ناظر بر حق کسب، پیشه یا تجارت است، نمی‌باشد و نمی‌توان با اخذ ملاک از حکم این ماده، موارد ملغی‌الاثر شدن رأی دادگاه پس از مهلت سه ماه قانونی را به فرض سوال نیز توسعه و تسری داد.
ثانیاً، موضوع از شمول تبصره ماده 19 قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1381 خروج موضوعی دارد و در فرض سوال، دادگاه مکلف به تجدید کارشناسی و تعیین قیمت عادله روز است؛ زیرا این تکلیف نشأت‌گرفته از مقرره‌ای است که موضوع را به قیمت عادله روز احاله کرده است؛ بنابراین، در فرض سوال که موجر پس از چند ماه از تاریخ رأی سرقفلی را پرداخت نکرده است، با توجه به تکلیف قانونی پیش‌گفته، در صورت عدم تراضی طرفین، با ارجاع امر به کارشناس، قیمت عادله روز سرقفلی تعیین می‌شود.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *