اعسار در طلاق به درخواست مرد

زهرا شریفی

 

اعسار در طلاق به درخواست مرد، ضمن دادخواست یا به موجب دعوی مستقل مطرح می شود. طبق قانون مدنی ایران حق طلاق با مرد است. لکن می بایست قبل از جاری شدن صیغه، حقوق مالی زن تادیه شود. برای این منظور در شرایط عسرت و تنگدستی لازم است دعوی اعسار اقامه گردد.

در این مقاله وکیل طلاق تهران به بررسی شرایط اعسار و تقسیط حقوق مالی زوجه در طلاق به درخواست زوج می پردازد.

همچنین شما می توانید برای مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

درخواست طلاق از سوی مرد

طبق قانون مدنی ایران حق طلاق با مرد است. لکن می بایست قبل از اجرای طلاق، حقوق مالی زن را تادیه نموده یا رضایت زن اخذ شده یا اعسار مرد پذیرفته شده باشد. ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده (۱۳۹۱) موارد مذکور را برشمرده است.

حقوق مالی زن شامل مهریه، نفقه معوقه و جاریه تا زمان طلاق اگر زن ناشزه نباشد، اجرت المثل ایام زوجیت و جهیزیه می باشد. مرد می تواند در خصوص آنها دعوی اعسار مطرح کند.

مهریه مالی است که در سند رسمی ازدواج قید شده است. نفقه طبق حکم قانون در نکاح دائم برعهده مرد است. در نکاح موقت در صورت شرط برعهده مرد قرار می گیرد.‌

بیشتر بدانید:

طلاق به درخواست مرد و مراحل آن

اجرت المثل ایام زوجیت بابت کارهای زن در طول زندگی مشترک است که به دستور مرد و بدون قصد تبرع از سوی زن انجام شده است. جهیزیه اموالی است که زن بنا بر عرف در ابتدای زندگی مشترک به منزل شوهر می برد و اذن در انتفاع از آن را به شوهر می دهد.‌

به علاوه، در مواردی طلاق به درخواست مرد بدون تخلف زن واقع می شود. در این صورت به حکم دادگاه و با درخواست زن، تا نصف دارایی کسب شده در زمان زوجیت به زن تملیک می گرد. شرط تنصیف دارایی منوط به اجرای طلاق خواهد بود.

اعسار و تقسیط حقوق مالی زن

اعسار عبارت است از اینکه مدیون استطاعت مالی پرداخت یکجای بدهی خود را نداشته باشد. از این رو درخواست اعسار و تقسیط بدهی مجاز اعلام شده است.

مرد می بایست در زمان طلاق حقوق مالی زن را تادیه نموده باشد. ممکن است مرد استطاعت مالی نسبت به پرداخت حقوق مالی زن را نداشته باشد.

بیشتر بدانید:

اعسار چیست؟

از این رو زوج می تواند دعوی اعسار را همزمان با دادخواست طلاق یا پس از صدور رای بدوی مطرح نماید. در این صورت استشهادیه دو نفر شاهد عادل و لیست اموال و مطالبات و دیون وی، ضمیمه دادخواست اعسار می شود.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی در امور طلاق با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- آیا انحلال نکاح موقت با طلاق صورت می گیرد؟

در عقد موقت اگر مرد بخواهد زوجیت را خاتمه دهد بقیه مدت نکاح را بذل می کند. در بذل مدت، مرد در صورت عسرت، دادخواست اعسار تقدیم می کند‌.

۲- آیا طلاق با حکم قطعی نشده اعسار جاری می شود؟

اجرای صیغه طلاق منوط به پذیرش اعسار و قطعیت رأی است.

۳- شرایط پیش پرداخت اعسار به چه نحو است؟

در اعسار طلاق به درخواست مرد، در زمان اجرای صیغه باید مبلغ پیش پرداخت تادیه شده باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *