دعوی الزام به تنظیم سند رسمی بدون مبایعه نامه

زهرا شریفی

 

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی بدون مبایعه نامه یا قولنامه قابل طرح است.

در حقوق ایران بیع شفاهی پذیرفته شده است. لذا راه انتقال مالکیت مبیع فقط از طریق سند و نوشته نیست. در مواردی فروشنده شفاهاً مالکیت را منتقل می کند. گاهی قولنامه مفقود شده و یا به هر علتی در دسترس نمی باشد.

در این مقاله وکیل دعوی الزام به تنظیم سند رسمی به بررسی این دعوی در مواقع بیع شفاهی یا عدم دسترسی به مبایعه نامه و ارائه راهکار می پردازد.

ضمن اینکه شما می توانید برای مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

اقامه دعوی بدون مبایعه نامه یا قولنامه

در حقوق ایران بیع شفاهی پذیرفته شده است. لذا راه انتقال مالکیت مبیع فقط از طریق سند و نوشته نیست. در مواردی فروشنده شفاهاً مالکیت را منتقل می کند. گاهی قولنامه مفقود شده یا به هر علتی در دسترس نیست.

خریداری که درصدد دستیابی به حقوق قانونی خود است. عدم وجود مبایعه نامه نمی تواند مانع مطرح نمودن دعوی الزام به تنظیم سند رسمی از سوی وی باشد.

طبق مواد ۲۲، ۴۶، ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت، کامل کننده مالکیت خریدار ملک با تنظیم‌ سند رسمی و ثبت اسم وی در دفتر املاک اداره ثبت است. خواه با قولنامه، مبایعه نامه، اقرارنامه یا شفاهاً این امر صورت پذیرفته باشد.

بیشتر بدانید:

دعوی الزام به تنظیم سند رسمی و مراحل آن

در مواردی خواندگان متعدد هستند‌. به عبارتی ملک چند دست گشته تا به خریدار آخر (خواهان) رسیده است.

در اینجا علاوه بر اینکه همه فروشندگان تا مالک رسمی باید خوانده قرار بگیرند. مبایعه نامه یا قولنامه های هر یک پیوست دادخواست می شود‌. اگر در دسترس نباشد، خواهان باید به طرق قانونی مراتب نقل و انتقال را ثابت نماید.

اثبات معامله در دعوی الزام به تنظیم سند رسمی

طرفین خرید و فروش ملک معمولاً موعدی جهت حضور در دفترخانه و تنظیم سند رسمی تعیین می کنند. زمانی که سند بیع گم شده یا در صورت معامله شفاهی، ابتدا می بایست وقوع بیع و سپس آثار اجرایی آن نزد محکمه اثبات گردد.‌

تعهدات طرفین شامل پرداخت ثمن، تسلیم مبیع، حضور در دفترخانه اسناد رسمی جهت انتقال سند، اخذ پایان کار و صورت مجلس تفکیکی و ضمانت اجرای هر یک می باشد.

از این رو، موارد مذکور باید اثبات گردد تا بتوان از آثار هر یک بهره مند گردید. برای این منظور خواهان همزمان با دعوی الزام به تنظیم سند رسمی، اثبات وقوع عقد بیع را نیز مطالبه می کند‌.

اگر خواسته مذکور در دادخواست عنوان نشود، دعوی ناقص مطرح شده و قرار عدم استماع دعوی صادر می شود. برای اثبات بیع به شهادت شهود، اقرار خوانده و مالک رسمی، پرداخت ثمن، تصرف در ملک و سایر دلایل موجود استناد می شود.

بیشتر بدانید:

ادله اثبات دعوی در دعاوی حقوقی

ضمن اینکه خریدار می تواند قبلاً با ارسال اظهارنامه به مالک، مراتب وقوع بیع و پرداخت ثمن را رسماً اعلام کند. همچنین موعدی جهت حضور طرفین در دفترخانه نزدیک ملک تعیین و اعلام می نماید.

البته تعیین زمان حضور طرفین در دفترخانه توافقی است. لذا نمی توان بطور یکطرفه زمان آن را به طرف مقابل تحمیل کرد.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و اعطای وکالت با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- آیا در این دعوی می توان خواسته را اثبات مالکیت عنوان نمود؟

اثبات مالکیت در مورد املاکی مطرح می شود که فاقد سابقه ثبت در دفتر املاک اداره ثبت هستند. لذا عنوان خواسته صحیح اثبات وقوع عقد بیع است.

۲- هزینه دادرسی دعوی چه میزان است؟

هزینه دادرسی معادل ۳/۵ درصد ارزش معاملاتی ملک است.

۳- آیا می توان از مالک جهت عدم حضور خسارات قراردادی مطالبه نمود؟

در دعوی الزام به تنظیم سند رسمی بدون مبایعه نامه، در صورت اثبات پیش بینی وجه التزام ضمن عقد، می توان خسارت مطالبه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *