تنظیم اظهارنامه حقوقی

تنظیم اظهارنامه
مدیر سایت

 

تنظیم اظهارنامه قبل از اقامه دعوی جهت مطالبه رسمی و قانونی حق از سوی اظهارکننده خطاب به اظهار شونده انجام می شود. وکلای مجرب و متخصص دفتر وکالت و مشاوره حقوقی شریفی با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده اقدام به تنظیم اظهارنامه در سریع ترین زمان می نمایند.

ضمن اینکه شما می توانید برای مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

در مواردی قانون ارسال اظهارنامه را ضروری اعلام نموده است مانند فسخ قرارداد و سایر موارد مصرح قانونی. پس از تنظیم اظهارنامه و ثبت آن، به آدرس ثنای طرف مقابل ابلاغ می شود. معمولاً ارسال اظهارنامه به قصد اخطار قانونی و رسمی جهت انجام کاری به اظهار شونده صورت می گیرد.

در صورت عدم ثبت نام در ثنا، به طور فیزیکی به آدرس وی توسط مامور ابلاغ، ابلاغ می شود. ثبت و نمایش ابلاغ اظهارنامه در سامانه عدل ایران بیانگر ابلاغ قانونی به اظهار شونده است.

اظهارنامه همان طور که می تواند به نفع فرستنده باشد، ممکن است مطالب آن به ضرر او تمام شود. در نوشتن اظهارنامه بایستی دقیق بود چون اخطاری رسمی و قانونی محسوب می شود.

بیشتر بدانید:

تنظیم اوراق قضایی

شکل اظهارنامه

تنظیم اظهارنامه شامل مشخصات اظهارکننده، اظهارشونده، موضوع، شرح آن، کدرهگیری و تاریخ می باشد. برای ارسال آن باید از طریق یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضائی اقدام شود. پس از ثبت، پیامکی مبنی بر ارسال دریافت می شود.

موارد ضروری ارسال اظهارنامه

موارد ضروری تنظیم اظهارنامه شامل مواد ۱۷۱، ۴۵۹ و ۴۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی، مواد ۱۳ و ۱۴ قانون موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶، ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان ها، ماده ۹ قانون نحوه واگذاری مالکیت و اداره امور شهرک های صنعتی، مواد ۱۲۹، ۲۸۴، ۲۸۵، ۳۷۲، ۵۶۸ و ۵۶۹ قانون تجارت، مواد ۲۴۶، ۲۴۷، ۲۹۷ و ۲۹۸ لایحه قانونی اصلاح قانون تجارت، ماده ۱۳ قانون بیمه، مواد ۴۲ و ۴۳ قانون ثبت و ماده ۱ قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر هستند.

از دیگر موارد لزوم تنظیم اظهارنامه اعلام فسخ قرارداد است. خریدار یا فروشنده که دارای حق فسخ در قرارداد هستند می توانند از حق فسخ خود استفاده کنند. لذا باید اراده خود مبنی بر فسخ را از طریق اظهارنامه به طرف مقابل اعلام نمایند.

طریق مطلوب در دعاوی تایید فسخ قرارداد، ارسال اظهارنامه است. تا زمانی که اظهارنامه ارسال نشود، معمولاً دادگاه دعوی تایید فسخ قرارداد را رد می کند. به عبارتی این سند قانونی باید جزء ضمائم دادخواست باشد.

بیشتر بدانید:

تنظیم دادخواست

یکی دیگر از موارد لزوم تنظیم اظهارنامه، ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمان ها و تبصره های آن است. چنانچه هر یک از ساکنین پول انشعابات شامل آب، برق، گاز و شارژ را در مواعد مقرر پرداخت نکند، مدیر ساختمان با ارسال اظهارنامه وی را ملزم به پرداخت می نماید.

طبق قانون موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶، اگر مستاجر ملک تجاری مشمول این قانون از پرداخت اجاره بها خودداری کند، موجر با رعایت شرایط مقرر در این قانون و به استناد آن می تواند دادخواست تخلیه ملک تجاری را بدهد.

در این مورد، اگر اجاره نامه رسمی باشد اخطار رسمی از طریق دفترخانه تنظیم کننده اجاره نامه صورت می گيرد. اگر اجاره نامه عادی باشد با تنظیم اظهارنامه توسط موجر به مستاجر اخطار می شود.

در هر دو حالت باید ظرف یکسال سه مرتبه اظهارنامه از سوی موجر یا اخطار از سوی دفترخانه با اعلام موجر به مستاجر ارسال گردد. رعایت مواعد مذکور با توجه به آمره بودن قانون موجر و مستاجر مصوب ۱۳۵۶ الزامی است.

طبق ماده ۱۷۱ قانون آیین دادرسی مدنی در مبحث تصرف عدوانی حقوقی، در مواردی که افراد امین چون نگهبان و سرایدار با وجود مطالبه ملک تحت تصرف آن را به متصرف قانونی تحویل ندهد، شخص اخیر با تنظیم و ارسال اظهارنامه ملک را مطالبه می کند.

در مواقعی که تعیین موعد انجام تعهد در قرارداد برعهده متعهدله باشد، با ارسال اظهارنامه تاریخی را تعیین و به متعهد معامله اعلام می کند.

بیشتر بدانید:

تنظیم شکوائیه

ارسال اظهارنامه در موارد غیر ضروری

سایر مواردی که ارسال اظهارنامه ضروری نیست می توان به طلب شخص از دیگری جهت مطالبه آن، اعلام تغییر آدرس یا تلفن مندرج در قرارداد اعلام شماره حساب برای پرداخت دین، اخطار تخلیه ملک از سوی موجر به مستاجر پیش از سررسید یا همزمان با سررسید قرارداد اجاره و سایر موارد اشاره کرد.

با ارسال اظهارنامه مطلبی رسماً به طرف مقابل اعلام می گردد. در این صورت تاریخ اظهارنامه تاریخ مطالبه یا اعلام رسمی و قانونی محسوب می شود.

کلام آخر

تنظیم اظهارنامه از موارد حائز اهمیت قبل از مطرح نمودن برخی دعاوی می باشد. خیلی وقتها اشخاص بدون اینکه خود متوجه باشد ضمن اظهارنامه اقرار بر امری می کنند که به ضررش تمام می شود. چرا که طرف مقابل می تواند از آن به عنوان اخطار رسمی به نفع خود استفاده کند.

لذا تنظیم اظهارنامه توسط وکیل متخصص و مجرب که مسلط به قوانین و دانش روز حقوقی و آگاه به رویه محاکم است، ضروری می باشد.

 

جهت دریافت مشاوره و تنظیم اظهارنامه با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- اظهارنامه پرداخت شارژ ساختمان توسط چه کسی ارسال می شود؟

توسط مدیر یا هیئت مدیره ساختمان به بدهکار ارسال می گردد.

۲- اگر طرفین به داوری مرضی الطرفین توافق کرده باشند آیا اظهارنامه ارسال می گردد؟

با وقوع اختلاف قراردادی شخص متضرر داور خود را از طریق اظهارنامه معرفی می کند. همچنین از طرف قرارداد می خواهد داور خود را معرفی کند.

۳- چرا اظهارنامه ارسال می شود؟

با تنظیم‌ اظهارنامه حقوقی، شخص حق خود را رسماً و قانوناً مطالبه می کند.‌

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *