شرایط صدور حکم جلب در مهریه

زهرا شریفی

 

صدور حکم جلب در دعوی مهریه دارای شرایطی است. با عدم اجرای حکم قطعی مهریه، معمولاً زوجه درصدد جلب و بازداشت زوج بر می آید. از سوی دیگر زوج نیز به دنبال راهی جهت خلاصی از این وضعیت می گردد.

در این مقاله وکیل مهریه تهران به طور کاربردی به بیان شرایط صدور حکم جلب در مهریه و سایر مسائل می پردازد.

شما می توانید برای مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

نحوه صدور حکم جلب در اجرای حکم مهریه

مهریه مالی است که در زمان عقد نکاح زن مالک آن شده و ذمه مرد نسبت به آن مشغول می شود.

مهریه از دو طریق قابل مطالبه است. ابتدا از طریق اجرائیات اداره ثبت سپس توسط دادگاه. در اداره ثبت فقط اموال مدیون قابل توقیف و فروش است. بعلاوه از این طریق می توان زوج را ممنوع الخروج نمود.

امکان جلب و بازداشت مدیون در اداره ثبت وجود ندارد. چراکه صدور برگه جلب نیاز به اظهارنظر قضایی دارد. در حالیکه اجرائیات اداره ثبت مرجع شبه قضایی است و فاقد صلاحیت صدور حکم جلب است.

بیشتر بدانید:

صفر تا صد اجرای احکام مدنی

ممکن است زوجه در اجرائیات نتواند همه با بخشی از مهریه را وصول کند. در این صورت می تواند برای وصول مهریه پرداخت نشده از دادگاه اقدام نماید.

اما برای جلب زوج باید حکم قطعی شده و پرونده وارد اجرای احکام دادگستری شود. در مرحله اجرای احکام‌ ابتدا توقیفات سه گانه از اداره ثبت و بانکها و اداره راهور انجام می شود. اگر مالی از مرد شناسایی نشود نوبت به جلب وی می رسد.

تا قبل از این اقدامات نمی توان اقدامی جهت بازداشت مرد نمود. اگر زوج با صدور حکم جلب زندانی شود، با پذیرش اعسار و با پرداخت مبلغ پیش پرداخت از زندان آزاد می شود. محکوم له می تواند در صورت عدم پرداخت اقساط درخواست صدور حکم جلب نماید.

شرایط جلب در مهریه ۱۱۰ سکه

با وقوع عقد نکاح و با مطالبه زوجه، زوج می بایست مهریه مافی القباله را پرداخت نماید مگر مهریه از نوع عندالاستطاعه باشد. در این صورت فقط با اثبات ملائت مالی مرد می توان اقدام به وصول مهریه نمود.

امکان صدور حکم جلب زوج صرفاً تا ۱۱۰ سکه امکانپذیر است. برای وصول بیشتر از این تعداد زوجه می بایست اموال مرد را معرفی و بازداشت نماید.

نتیجه اینکه با هر تعداد سکه، مهریه به عنوان یکی از حقوق مالی زن قابل وصول است‌.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و اعطای وکالت با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- آیا با وجود مال برای زوج امکان جلب وی هست؟

تا زمانی که اموال زوج در دسترس بوده و امکان توقیف وجود داشته باشد، برگه جلب صادر نمی شود.

۲- اگر مرد ۱۱۰ سکه را پرداخت کند می توان برای بقیه وی را بازداشت نمود؟

برای وصول مهریه بیش از ۱۱۰ سکه صرفاً باید اموال مرد را توقیف نمود.

۳- آیا زوج می تواند قبل جلب تقاضای اعسار نماید؟

صدور حکم جلب در مهریه با پذیرش اعسار لغو می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *