مهریه در طلاق بائن

زهرا شریفی

 

در طلاق بائن زوجه تمام یا بخشی از مهریه را بذل می کند. در چهار مورد طلاق بائن است طلاق دختر باکره، زن یائسه، طلاق خلع و مبارات مادامی که زن رجوع به عوض نکرده باشد و طلاق بعد از سه وصلت متوالی.

در این مقاله وکیل مهریه تهران به طور کاربردی به بیان مهریه در طلاق بائن می پردازد.

بعلاوه شما می توانید برای مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

مهریه و شرایط آن در طلاق بائن

به مجرد وقوع عقد زن مالک مهریه شده و می تواند هر تصرفی در آن نماید. به همین دلیل است که با مطالبه زوجه در هر زمان مرد مکلف به پرداخت آن می باشد. مگر مهریه از نوع عندالاستطاعه باشد که در این صورت با ملائت مالی مرد قابل وصول است‌.

طلاق بائن آن است که زن برای جدایی از مرد، تمام یا بخشی از مهریه مافی القباله را بذل کند. طبق ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی در چهار مورد طلاق بائن است. طلاق قبل از نزدیکی، طلاق زن یائسه، خلع و مبارات مادامی که زن رجوع به عوض نکرده باشد و طلاق بعد از سه وصلت متوالی.

در موارد مذکور با وقوع طلاق رابطه زوجیت خاتمه می یابد. مدت عده (سه طهر) سه ماه از تاریخ طلاق است. در مدت عده مرد حق رجوع به زوجیت سابق را نخواهد داشت.

بیشتر بدانید:

عده چیست؟

ممکن است زن در مدت عده از مهریه ای که بخشیده و مرد قبول مابذل نموده (فدیه) رجوع کند.

در این صورت طلاق بائن به رجعی تبدیل شده و مرد نیز می تواند به زوجیت سابق رجوع نماید. بدون اینکه نیازی به خواندن صیغه نکاح مجدد بین طرفین باشد. رجوع از فدیه با مطالبه مهریه بذل شده صورت می گیرد.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- در طلاق بائن اگر زن رجوع به مهریه نکند آیا مرد حق رجوع به زوجیت سابق را دارد؟

حق رجوع برای مرد نیست مگر با نکاح مجدد.

۳- فدیه چیست؟

فدیه مال و عوضی است که زن در قبال طلاق به همسرش بذل می کند. در طلاق خلع میزان فدیه برابر مهریه یا کمتر یا بیشتر از مهریه است. در طلاق از نوع مبارات میزان فدیه نباید بیشتر از مهریه باشد.

۳- رجوع زن به فدیه باید چه زمانی باشد؟

در طلاق بائن رجوع زن به مهریه بذل شده فقط در مدت عده که معمولاً سه ماه از تاریخ طلاق است امکانپذیر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *