نمونه رای شرط تحقق کلاهبرداری

نمونه رای شرط تحقق کلاهبرداری
زهرا شریفی

 

شرط تحقق کلاهبرداری طبق آنچه در ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری آمده این است که کلاهبردار قبل از وقوع جرم از طریق مانورهای متقلبانه و فریبکارانه مال زیان دیده را با رضایت وی ببرد.

گاهی مرتکب جرم با دروغگویی و اظهارات کذب بدون عملیات متقلبانه مال بزه دیده را می برد. در این جا به صرف دروغگویی جرم کلاهبرداری محقق نمی شود. مرتکب جرم، با اعمال متقلبانه متوسل به حیله و تقلب شده که در نتیجه آن، رضایت مالباخته را جلب نموده و مال وی را می برد.

در ادامه نمونه رای دادگاه کیفری در خصوص اینکه صرف دروغگویی کلاهبرداری نیست آورده می شود.

 

چکیده رای: تحقق کلاهبرداری مشروط به استفاده کلاهبردار از وسایل متقلبانه برای اغفال دیگری بوده و در این راستا صرف دروغگویی، مصداق استفاده از وسایل متقلبانه نبوده و فعل واقع شده مشمول احکام کلاهبرداری نمی باشد.

 

تاریخ دادنامه قطعی : 1401/09/29

رای دادگاه تجدیدنظر

درخصوص تجدیدنظرخواهی اقای م. م. نسبت به دادنامه شماره … صادره از شعبه …که بموجب ان و به اتهام کلاهبرداری به میزان هیجده میلیون و یکصد هزار ریال وجه نقد و هزار و دویست یورو از شاکی اقای ف. ک. ن. به تحمل یک سال حبس تعزیری ، رد مال و جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم گردیده ، تجدیدنظرخواه در فرجه قانونی مراتب اعتراض خود را اعلام نموده که ماحصل ان ضمن انکار دریافت وجه خارجی ( یورو ) از شاکی ، واریز وجه رایج ایرانی به حساب خود را تکذیب نموده است ، حسب شکایت اولیه شاکی ( برگ ۵ ) از طریق خانواده یکی از شاگردانش با متهم اشنا و نامبرده خود را فردی باتجربه در زمینه خرید و فروش سهام بین المللی معرفی نموده و با دادن وعده های واهی که در صورت پرداخت مبلغی به ایشان ماهیانه سود حاصل از سهام بین المللی به نرخ دلار به وی پرداخت می شود. لذا اقدام به پرداخت وجه به متهم می نماید. ، دادگاه با مداقه در اوراق پرونده صرفنظر از پرداخت یا عدم پرداخت وجه از سوی شاکی به متهم ، نظر به انکه کلاهبرداری عبارت از بردن مال دیگری از طریق توسل توام با سوء نیت به وسایل یا عملیات متقلبانه تعریف می گردد. ، فلذا از شروط مهم بزه کلاهبرداری استفاده کلاهبردار از وسایل متقلبانه برای اغفال دیگری است.که در ما نحن فیه و صرفنظر از انکه شاکی دلیلی برای استفاده متهم از وسایل متقلبانه ارائه و اقامه ننموده و تنها به ذکر اظهارات کذب و دروغ شاکی اشاره و استناد نموده و حال انکه ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا ، اختلاس و کلاهبرداری ، حیله و تقلب را رکن رکین جرم کلاهبرداری می داند و انچه که از حیله و تقلب به ذهن متبادر می شود. چیزی بیش از دروغ گویی محض است ، به عبارت دیگر عرف صرف دروغ گویی را حیله و تقلب نمی داند هرچند دروغ گویی اخلاقا امری مذموم است ، مع الوصف دلالت به صحنه سازی متقلبانه نبوده و این امر در مورد دروغ کتبی و دروغ نویسی نیز صادق می باشد. ، فلذا دادگاه با وارد دانستن اعتراض مستندا به بند ب ماده ۴۵۵ قانون ایین دادرسی کیفری ضمن نقض دادنامه معترض عنه به استناد ماده ۴ قانون مذکور رای به برائت تجدیدنظرخواه صادر و اعلام می نماید. رای صادره قطعی می باشد.
رییس شعبه – مستشار دادگاه
م. س. ا. ط.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و اعطای وکالت با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید. همچنین شما می توانید برای تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *