عده چیست؟

عده چیست؟

عده مدت معین بعد از طلاق است که طی آن زن نمی تواند شوهر کند و مکلف به نگهداری آن می باشد. حکم قانونی عده جهت جلوگیری از اختلاط نسل و احترام به نکاح سابق است. ضمن اینکه از نظر روحی و عاطفی زن نیاز به گذشت زمان دارد. ممکن است در این مدت زن به نکاح سابق بازگردد.

نگهداشتن عده به خاطر شوهر نکردن با مرد دیگر است. اگر ازدواج با شوهر سابق باشد، عده لازم نیست. قانون مدنی در مواد ۱۱۵۰ الی ۱۱۵۷ به بیان احکام عده پرداخته است.

عده طلاق

عده طلاق سه طُهر یا سه پاکی از تاریخ طلاق است. می توان گفت هر یک طهر برابر با یک ماه است. اگر زن مطلقه یائسه باشد عده اش سه ماه از اجرای طلاق است. یائسه زنی است که به سن پنجاه سالگی رسیده و عادت نمی بیند. عده مطلقه باردار تا زمان وضع حمل است.

عده طلاق رجعی

در طلاق رجعی مرد حق رجوع دارد. دادگاه در دادنامه نوع طلاق اعم از رجعی یا بائن بودن را مشخص می کند. عرفاً مدت آن سه ماه (سه طهر) از تاریخ طلاق است. در این مدت زن زوجه مرد است، در منزل مشترک زندگی می کند و حق نفقه دارد. تا پایان مدت عده در صورت فوت هر یک، دیگری از او ارث می برد.

بیشتر بدانید:

انواع طلاق و ویژگی های هر یک

عده طلاق بائن

در این نوع طلاق مرد حق رجوع ندارد. مدت عده سه ماه (طهر) و باید رعایت شود. اگر طرفین بخواهند با یکدیگر زندگی کنند صیغه نکاح خوانده می شود. با اجرای طلاق رابطه زوجیت و وراثت بین زن و مرد قطع می شود.

عده فسخ نکاح

یکی از روش های انحلال عقد نکاح فسخ آن است. در فسخ نکاح طلاق راه ندارد. با صدور حکم فسخ و قطعیت آن رابطه زوجیت پایان یافته و عده شروع می شود. عده فسخ نکاح مانند طلاق سه ماه است. عده زنی که حامل است تا زمان وضع حمل می باشد.

بیشتر بدانید:

فسخ نکاح چیست؟ خصوصیات و مراحل آن

عده وفات

عده وفات چهار ماه و ده روز از تاریخ فوت است. زن باردار باید تا زنان وضع حمل عده را نگهدارد. خواه مدت آن کمتر از عده وفات باشد یا بیشتر. عده وفات در مورد باکره و یائسه نیز باید رعایت شود،

اگر در مدت عده طلاق رجعی مرد فوت کند، چون در مدت عده زن زوجه محسوب می گردد از تاریخ فوت عده وفات نگه می ‌دارد. اگر در مدت عده طلاق بائن مرد فوت کند، زن عده وفات ندارد.

عده در نکاح موقت

منقطعه زنی است که با نکاح موقت به عقد مرد در آید. در نکاح منقطع طلاق وجود ندارد. با انقضای مدت نکاح یا بذل بقیه مدت از سوی مرد، نکاح پایان می یابد. مدت عده در عقد موقت دو طهر است. این عده در دختر باکره و یائسه راه ندارد.

عده زن منقطعه بائن است نه رجعی. چرا که در طول مدت آن مرد حق رجوع ندارد.

نظریه مشورتی

نظریه مشورتی شماره ۷/۱۲۳۰ – ۱۳۷۸/۵/۱۴ اداره حقوقی قوه قضائیه:

“در صورتی که زوجه مطلقه مدعی انقضای سه طهر باشد و زوج مطلق مخالف آن نباشد ادعای زوجه پذیرفته می شود و اگر زوج مخالف باشد اما نتواند ادعای خود را ثابت کند قول زن با قسم او مسموع است.”

خلاصه کلام

در تمام موارد انحلال نکاح، عده باید رعایت شود. در فوت نیز عده وجود دارد که عده فوت در هر موردی حتی باکره و یائسه نیز باید اجرا گردد. ازدواج زن در مدت عده طلاق رِجعی موجب باطل شدن نکاح می شود.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

۱- آیا دختر باکره با فوت شوهر ملزم است عده نگهدارد؟

نگهداشتن عده فوت در مورد دختر باکره نیز باید رعایت شود. مدت آن همان مدت عده فوت، چهار ماه و ده روز می باشد.

۲- زن غایب مفقود الاثر که طلاق گرفته چه شرایطی دارد؟

با حکم دادگاه و از زمان اجرای طلاق باید عده وفات نگهدارد. نوع طلاق رجعی است. اگر مرد در مدت عده بازگردد حق رجوع ندارد. در مدت عده زن حقی بر نفقه ندارد.

۳- در نزدیکی به شبهه آیا زن عده دارد؟

نزدیکی به شبهه مانند دو محرم با هم که طرفین یا یکی از آنها در اشتباه باشد، عده باید رعایت شود. حتی اگر مرد در اشتباه و زن عالم باشد.

۴- اجرای فسخ نکاح برای شروع عده به چه صورت است؟

دادگاه در حکم‌صادره فسخ نکاح را اعلام می کند. مراتب فسخ نکاح در دفتری که نکاح را ثبت نموده ثبت می گردد.

۵- مطلقه رجعی که در عده است و مرد فوت کند چه شرایطی دارد؟

زوجه ای که در عده طلاق رجعی است با فوت زوج از زمان فوت باید عده وفات نگهدارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *