اظهارنامه تخلیه ملک

زهرا شریفی

 

اظهارنامه اخطاری قانونی است که به موجب آن اظهارکننده از طرف مقابل به جهتی حقی را مطالبه می کند. اظهارنامه تخلیه ملک استیجاری از سوی موجر و گاهاً از سوی مستاجر ارسال می شود.‌

در مواردی موجر درصدد تخلیه مورد اجاره است. در این صورت، قبل از پایان مدت اجاره می تواند از طریق اظهارنامه مراتب تخلیه و آماده بودن ودیعه را به مستاجر ابلاغ نماید‌.

موارد تخلیه ملک اجاره

اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر برای مدت معین (معمولاً یکساله) مالک منافع عین مستاجره می شود. گاهی طرفین قرارداد را تمدید می کنند. در مواردی موجر قصد تخلیه ملک را دارد.

طبق قانون و قرارداد مستاجر باید محل را در موعد مقرر تخلیه کند. موجر در صورت عدم رضایت به ادامه قرارداد می تواند یکماه پیش از انقضای مدت، با ارسال اظهارنامه تخلیه در موعد مقرر را به مستاجر ابلاغ کند.

مستاجر نیز می تواند قبلاً با اظهارنامه آمادگی جهت تخلیه ملک را به موجر اعلام کند. در این صورت می بایست در زمان انقضای مدت اجاره مبلغ ودیعه با توجه به شروط قرارداد به مستاجر تودیع گردد.

اظهارنامه از طریق یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به طرف مقابل ابلاغ می شود. وقتی در سامانه ابلاغ اظهارشونده قرار گرفت، مراتب از طریق پیامک به اظهارکننده اعلام می شود.

اظهارکننده می تواند از این طریق بعداً در محاکم قضایی جهت احقاق حق به مفاد آن استناد نماید.

 

لازم به ذکر است، تنظیم اظهارنامه صحیح مستلزم بررسی اسناد و مدارک در خصوص مورد می باشد.

 

نمونه اظهارنامه تخلیه ملک استیجاری

اظهارکننده: موجر

اظهارشونده: مستاجر

وکیل اظهارکننده: زهرا شریفی وکیل پایه یک دادگستری

مخاطب محترم با سلام، بنا به تجویز ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی بدین شرح به شما ابلاغ می شود. طبق قرارداد اجاره بشماره و تاریخ… شما به مدت یکسال از تاریخ … الی … مستاجر مورد اجاره واقع در … می باشید.

با توجه به اینکه یک ماه دیگر مدت اجاره منقضی می‌گردد و قصد تمدید مدت را ندارم. به موجب این اظهارنامه قانوناً و رسماً به شما ابلاغ می گردد راس پایان مدت ملک را تخلیه کامل و تحویل فرمایید.

بدیهی است مبلغ ودیعه به شماره حساب اعلامی شما مسترد می گردد. در صورت عدم تخلیه در خصوص خسارات وارده اقدامات لازم قانونی صورت خواهد گرفت.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و تنظیم‌ اظهارنامه با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *