نمونه شکواییه جرم کلاهبرداری

نمونه شکواییه جرم کلاهبرداری
زهرا شریفی

 

جرم کلاهبرداری جرم علیه اموال و مالکیت محسوب می شود. این جرم علاوه بر مجازات حبس و جزای نقدی به عنوان جنبه عمومی، دارای جنبه خصوصی و مجازات رد مال در حق شاکی خصوصی می باشد. با تنظیم شکواییه کلاهبرداری زیان دیده به دنبال احقاق حقوق فردی و اجتماعی خود بر می آید.

شرایط تحقق جرم کلاهبرداری

در جرم کلاهبرداری، مرتکب با اعمال مانورهای متقلبانه مال دیگری را با رضایت وی می برد. در تنظیم شکواییه: ۱- مانورهای متقلبانه کلاهبردار ۲- بردن مال شاکی ۳- رضایت شاکی در بردن مال مد نظر قرار می‌گیرد.

مرور زمان در کلاهبرداری

طبق اصلاحات قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۹ در مواردی که ارزش مال کلاهبرداری تا یکصد میلیون تومان باشد جرم قابل گذشت است و مرور زمان شکایت یکسال از تاریخ وقوع جرم یا یکسال از تاریخ اطلاع از جرم یا امکان طرح شکواییه است. اگر ارزش مال موضوع شکایت بیش از یکصد میلیون تومان باشد جرم غیر قابل گذشت محسوب می شود.

برای شروع تعقیب و ادامه تحقیقات تا صدور حکم محکومیت، تنظیم یک شکواییه مناسب و اصولی در پیشبرد پرونده تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

لازم به ذکر است، تنظیم شکواییه صحیح مستلزم بررسی اسناد و مدارک در خصوص دعوی مورد نظر می باشد. 

 

نمونه شکواییه جرم کلاهبردای

شاکی: …

مشتکی عنه: …

وکیل شاکی: زهرا شریفی وکیل پایه یک دادگستری

موضوع جرم: کلاهبرداری

تاریخ وقوع جرم: ۱۳۹۲/۳/۲۹

محل وقوع جرم: اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان…

ادله و مدارک: محتویات پرونده هیئت حل اختلاف اداره ثبت اسناد و املاک، سند تک برگ مالکیت ششدانگ، ارجاع به کارشناس و تحقیق و معاینه محلی.

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهر…

با سلام، احتراماً به استحضار عالی می رساند: شاکی در مورخ ۱۳۸۸/۱/۲۵ اقدام به خرید چهار و نیم دانگ از ششدانگ یک دستگاه سوله با زمین اطراف آن با پلاک ثبتی …. فرعی از … اصلی بخش …  واقع در شهر … با مشتکی عنه با سهام یک و نیم دانگ نموده است.

از همان زمان معامله، مشتکی عنه ملک را تحت تصرف خود قرار داده است. تا اینکه اخیراً کاشف به عمل آمده نامبرده که از اقوام هستند به طور پنهانی و با یکسری عملیات متقلبانه همراه با جعل سند در اداره ثبت اسناد محل ملک از طریق هیئت حل اختلاف تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی، ششدانگ ملک را رسماً به نام خود نموده است.

نظر به مراتب معروضه و با عنایت به تحقق جرم کلاهبرداری درخواست رسیدگی و تحقیقات مبسوط و مجازات مشتکی عنه مورد استدعاست. ضمناً ارزش مال مورد کلاهبرداری بیش از صد میلیون تومان است.  با احترام

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و تنظیم شکواییه با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید. همچنین می توانید برای تنظیم دادخواست، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *