وکیل سفته در تهران

زهرا شریفی

 

وکیل سفته تهران، با توجه به گسترش مبادلات و مراودات مالی بین اشخاص رد و بدل کردن سفته امری رایج است. سفته سندی تجاری است که وجه مندرج در آن در سررسید قابل واخواست و وصول می باشد.

به منظور وصول وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه، وکیل حرفه ای و مجرب دفتر وکالت و مشاوره حقوقی شریفی در این زمینه اقدامات لازم جهت احقاق حقوق کامل شما را به عمل می آورد.

ضمن اینکه می توانید برای مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

در ادامه، وکیل سفته تهران موارد مهم این سند را بیان می کند.

سفته چیست؟

سفته سندی تجاری است که وجه مندرج روی آن در سررسید قابل واخواست و وصول می باشد. سندی عادی محسوب می شود که بیشتر بابت حسن انجام کار در مراودات کاری و شغلی از آن استفاده می شود.‌

همچنین در مواردی که کسی وجهی به دیگری قرض می دهد بابت تسویه وجه در سررسید از گیرنده سفته دریافت می کند و موارد دیگر از این قبیل.

بیشتر بدانید:

سفته چیست؟ مراحل و نحوه مطالبه آن

سفته صرفاً از طریق دادخواست به دادگاه حقوقی قابل وصول است. از این رو مانند چک قابل مطالبه از طریق صدور مستقیم اجراییه یا اجرای ثبت نمی باشد و فاقد وصف کیفری است.

واخواست سفته

واخواست نامه سفته همان گواهی عدم پرداخت در مورد چک است. واخواست سندی است که بیانگر مطالبه وجه از مدیون می باشد. با اقدام به موقع واخواست و ظرف ده روز از تاریخ سررسید، سفته به عنوان سند تجاری شناخته می شود.

وکیل مجرب سفته تهران در سررسید اقدام به واخواست این سند نموده و سپس جهت وصول وجه آن اقامه دعوی می نماید. از این طریق می توان از مزایا و امتیازات این سند بهره مند گردید.

متعهدین سفته

سفته ممکن است علاوه بر صادرکننده، دارای ضامن و ظهرنویس نیز باشد.‌ در این صورت دارنده می تواند علیه همه متعهدین اقامه دعوی نماید.

باید در نظر داشت دعوی بر علیه ظهرنویسان در صورتی مسموع است که مواعد مقرر در قانون تجارت رعایت شده باشد.

به عبارتی، ظرف ده روز باید واخواست شود و حسب مورد ظرف یک یا دو سال از تاریخ واخواست، اقامه دعوی شود. در غیر این صورت نمی توان بر علیه ظهرنویس اقدامی نمود.

ضامن هر شخص با مضمون عنه خود مسئولیت دارد.‌ برای مثال، در سفته تجاری ضامن صادرکننده با صادرکننده مسئولیت تضامنی دارد.‌

بیشتر بدانید:

نمونه دادخواست مطالبه سفته سفید امضاء

سفته سندی تجاری است یا عادی؟

وکیل سفته تهران می گوید، اینکه سفته سند تجاری است یا عادی برمی گردد به رعایت مواعد آن. آیا در موعد ده روزه واخواست شده یا خیر. اگر واخواست شده باشد سندی تجاری است والا سند عادی است.

سفته عادی صرفاً سند مدنی است که خسارت تاخیر تادیه از زمان مطالبه و تقدیم دادخواست محاسبه می شود.‌ اما اگر در موعد مقرر واخواست شده باشد، خسارت از تاریخ ابلاغ واخواست نامه به متعهد تعلق می گیرد.

هزینه واخواست و وصول سفته

هزینه واخواست سفته ۲/۵ درصد مبلغ سفته است. هزینه دادرسی دعوای وصول وجه آن معادل ۳/۵ درصد مبلغ مندرج در سند است. با اقامه دعوی اعسار از هزینه دادرسی می توان از پرداخت هزینه دادرسی معاف شد.

هزینه واخواست و سایر هزینه ها در طول دعوی به عنوان خسارات دادرسی از محکوم علیه قابل وصول خواهد بود.

بهترین وکیل سفته تهران کیست؟

بهترین وکیل سفته تهران کسی است که با اشراف بر قانون تجارت و رویه محاکم حقوقی تمامی اقدامات لازم جهت وصول وجه آن به عمل آورد.

ضمن اینکه مسئولیت متعهدین این سند بررسی می شود. چرا که مسئولیت تضامنی امضاکنندگان سفته از اوصاف و امتیازات سفته محسوب می شود.

کلام آخر

سفته سندی تجاری است که در سررسید وجه مندرج بر روی آن قابل وصول است‌. از آنجا که در مورد آن می بایست مواعد مقرر در قانون رعایت شود لذا مراجعه به وکیل مجرب سفته در تهران جهت احقاق حق و حقوقتان موثر و راهگشا خواهد بود.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و اعطای وکالت با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *