وکیل فروش مال غیر در تهران

زهرا شریفی

 

وکیل فروش مال غیر در تهران دعوا را از دو منظر کیفری و حقوقی با توجه به مدارک موجود پیگیری می کند. فروش مال غیر عبارت است از اینکه شخصی بدون حق و اذن و اجازه مالک، ملک وی را به دیگری انتقال دهد خواه عین مال خواه منافع آن.

برای این منظور دفتر وکالت و مشاوره حقوقی شریفی با کادر حرفه ای وکلای پایه یک دادگستری در دعاوی مربوط به فروش مال غیر همراه شما خواهد بود.

همچنین شما می توانید برای مشاوره حقوقی، تنظیم دادخواست، شکواییه، لایحه دفاعیه، اظهارنامه و بررسی مدارک با ما در تماس باشید.

فروش مال غیر چیست؟

هرگاه شخصی عین یا منافع مال دیگری را بدون رضایت وی انتقال دهد چنین معامله ای فضولی و غیرنافذ است. از این رو صحت یا بطلان معامله منوط به تنفیذ توسط مالک است.

اگر مالک معامله را تنفیذ و تأیید کند قرارداد از ابتدا صحیح بوده و تکالیف و تعهدات طرفین به قوت خود باقیست. چنانچه معامله را رد کند، از ابتدا باطل بوده و فاقد آثار و حیات حقوقی است.

بنابراین هم مالک حقیقی و هم خریدار می توانند اقدامات قانونی لازم جهت احقاق حقوق خویش به عمل آورند.

ممکن است عین مال مورد انتقال واقع شود (عقد خرید و فروش) یا منافع مال (عقد اجاره). در هر صورت وکیل فروش مال غیر تهران با بررسی مستندات و مدارک موجود بهترین و موثرترین راه را برمی گزیند.

جرم فروش مال غیر

یکی از راههای احقاق حق در این خصوص پیگیری از طریق شکایت فروش مال غیر است. مستند کیفری دعوی، قانون مجازات راجع به انتقال مال غیر می باشد.

بیشتر بدانید:

جرم انتقال مال غیر و نکات مهم

لکن پس از احراز و اثبات جرم، مجازات مرتکب یا مرتکبین بر اساس ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین اختلاس، ارتشاء و کلاهبرداری خواهد بود.‌

مرتکب جرم فروش مال غیر فروشنده و خریداری است که در زمان معامله عالم به معامله مال غیر بوده است.

در این صورت خریدار شریک جرم محسوب شده و همان مجازات قانونی در مورد وی نیز لحاظ می شود. علاوه بر مجازات حبس و جزای نقدی، مرتکب به رد مال به عنوان ضرر و زیان ناشی از جرم نیز محکوم می گردد.

دعوی ابطال سند

وکیل فروش مال غیر تهران می گوید، بطلان معامله مال غیر و ابطال سند رسمی آثار معامله باطل هستند. چراکه با بطلان قرارداد همه چیز به حالت قبل از وقوع معامله بازمی گردد. به این صورت که مبیع به مالک حقیقی و ثمن به خریدار مسترد می شود.

اگر فقط مبایعه نامه تنظیم شده باشد دعوای بطلان سند اقامه می شود. در مواردی که سند رسمی نیز تنظیم‌ شده است، می بایست دعوی ابطال سند رسمی مطرح شود. لازم به ذکر است اقامه این دعاوی منوط به شکایت کیفری نیست.

بیشتر بدانید:

بطلان معامله و ابطال سند

به عبارتی، متضرر می تواند شکایت کیفری و حقوقی مطرح کند. همچنین می تواند با صرفنظر کردن از شکایت کیفری صرفا دعوای حقوقی تقدیم نماید.

مطالبه ثمن و خسارات

مسلم است خریدار معامله مال غیر علاوه بر ابطال قرارداد، خواهان استرداد ثمن و جبران خسارات و غرامات وارده نیز می باشد. اگر خریدار یا انتقال گیرنده جاهل به معامله مال غیر باشد می تواند ثمن و خسارات را مطالبه کند. همانطور که در رای وحدت رویه شماره ۸۱۱ دیوان عالی کشور مذکور است.

بیشتر بدانید:

تفسیر رای وحدت رویه شماره ۸۱۱ دیوان عالی کشور

اما اگر ثابت شود خریدار در زمان قرارداد عالم به معامله مال غیر بوده در اینجا فقط می تواند ثمن را مسترد کند بدون اینکه حقی نسبت به خسارات داشته باشد.

بهترین وکیل فروش مال غیر تهران کیست؟

بهترین وکیل فروش مال غیر در تهران کسی است که با تسلط جامع بر مقررات کیفری و رویه حاکم بر دادسراها و دادگاه های کیفری پرونده را در مسیر مطلوب هدایت نماید.

وکیل علاوه بر مباحث کیفری، در مورد مقررات حقوقی نیز باید تجارب کافی داشته باشد. چرا که پیگیری این دعوی مستلزم ابطال سند و نحوه مطالبه ثمن و خسارات از یک دست یا دست های ماقبل است.

کلام آخر

یکی از دعاوی شایع دادگستری در حوزه اموال و مالکیت دعاوی راجع به فروش مال غیر است. جرم مزبور از جرایم در حکم کلاهبرداری محسوب می شود. به موجب آن فروشنده و خریدار عالم به وضعیت مورد معامله بنا به درخواست متضرر به مجازات کلاهبرداری محکوم می شوند.

وکیل فروش مال غیر در تهران با بهره مندی از تجاربی که در طول سالیان کسب نموده در دستیابی به نتیجه ایده آل شما را یاری خواهد نمود.

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی و اعطای وکالت با شماره های ۰۹۱۲۲۰۹۲۰۴۶ – ۸۸۷۴۶۳۶۱ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *